Parapety dzieli się na wewnętrzne i zewnętrzne i są one nieodłącznym elementem wyposażenia każdego domu i budynku. Zewnętrzne mają za zadanie ochronę poziomej części otworu okiennego przed wodą spływającą po oknie. Okapnik, który zawsze powinien wystawać poza lico muru, sprawia, że krople nie sięgają muru tylko opadają swobodnie na ziemię. Dzięki temu mur nasiąka w mniejszym stopniu. Mają też funkcję dekoracyjną. Używane są najczęściej parapety z blachy, giętej w odpowiednim kształcie, używa się też kształtek klinkierowych, kompozytów, konglomeratów i wielu innych nienasiąkliwych materiałów.
Parapety wewnętrzne ma za zadanie estetyczne wykończenie otworu okiennego, dopasowane do stylu i wyposażenia wnętrza. Dodatkowo mogą osłonić mostek termiczny, poszerzyć przestrzeń ekspozycyjną, na przykład na rośliny doniczkowe.
Parapety wewnętrzne produkuje się z różnych materiałów, takich jak kamień, plastik i inne tworzywa sztuczne, konglomerat czy drewno.
I właśnie drewniane parapety są naszym zdaniem najprzyjemniejsze i najpiękniejsze.
Parapety okienne wewnętrzne to estetyczne ale i praktyczne wykończenie otworu okiennego. Odpowiedniej wielkości parapet nie tylko podkreśli wyjątkowy charakter wnętrza, ale i ma wymiar praktyczny: pozwala na bezpieczne ustawienie donic z roślinami, wazon z kwiatami czy rodzinne zdjęcie. Wykonujemy je z różnych gatunków drewna, głównie liściastego (dąb, buk), ale też egzotycznego (red mandoqueria). Są to gatunki mocne, twarde i nadające się do tego typu wykończenia. Do tego mają piękne usłojenie.
Parapet drewniany nadaje wnętrzu pewnej ciepłej aury, przytulności i miłego charakteru.
Wykonywane są w naszej pracowni z szacunkiem do surowca, więc staramy się stosować do metody zero waste i wykorzystywać drewno maksymalnie.
Wykorzystujemy też wióry powstałe po produkcji, do wędzenia, do podsypania roślin, wypełnień otworów w połączeniu ze szpachlą i tym podobnych.
Do konserwacji używamy ekologicznych produktów opartych na naturalnych składnikach. Są to bezwonne, wolne od rozpuszczalników oleje pochodzenia 100% naturalnego. Łącząc materiał w postaci drewna i oleje naturalne otrzymujemy produkt 100% ekologiczny, naturalny i co najważniejsze – biodegradowalny.
Klupując nasze parapety wspierasz lokalnych przedsiębiorców. Nie tylko nas, ale lokalnych dostawców drewna, producentów narzędzi, wkrętów, olejów i nie tylko.
Technicznie o parapetach – Dostępne są dwa rodzaje: z kapinosem (przekrój litery „L”) lub proste.
A w jakich występują grubościach? Dostępne są w grubościach 2 lub 4cm. Długość dostosowujemy do twojego zamówienia, ale minimalna to 80cm zaś maksymalna 200cm. Większe długości realizujemy na specjalne zamówienia – prosimy o kontakt.
Jakiej głębokości są parapety dostępne w Pracowni Peruna? Minimum 15 cm a maksymalnie 60cm
Czy drewniane parapety można stosować na zewnątrz? Nie, nawet jeśli jest to drewno niskonasiąkliwe, zaimpregnowane wodoodpornymi środkami. Taka jest sztuka budowlana i z tym się nie dyskutuje,
Cena parapetów drewnianych jest zależna od kilku czynników: od gatunku drewna, z jakiego jest wykonany, od grubości, długości oraz głębokości produktu.
Każdy z produktów jest klejony klejem poliuretanowym, elastycznym i odpornym na wilgoć, bardzo dokładnie szlifowane, by były gładziutkie w dotyku i łatwe w utrzymaniu w czystości. Impregnujemy je naturalnym olejem pochodzenia roślinnego.
Jeśli zastanawiasz się nad rodzajem drewna użytego do parapetu, zwróć uwagę na usłojenie i odcień drewna. Dąb jest szlachetny, ma nienachalne usłojenie, ocień jasny ale dość chłodny. Jesion jest jaśniejszy i ma bardziej widoczne słoje, zaś red mandiqueira jest ciemna, odcieniem wpada bardziej w teak a usłojenie jest drobne i wielowarstwowe. Nie stosuje się raczej drewna iglastego do wykonywania parapetów (tak jak i mebli) ze względu na zawarte w drewnie iglastym żywic.