Taras to wyjątkowe miejsce w ogrodzie, nie ważne, czy w ty wielkim wiejskim na ogromnej przestrzeni, czy malutki ukryty w miejskim podwórku kamienicy. Taras jest jakby przedłużeniem salonu, miejscem pracy, skupienia, spotkań z przyjaciółmi, spożywania posiłków czy relaksu z książką i herbatą w ręku. A wszystko to na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody. Każdy, kto posiada taras w swoim ogrodzie potwierdzi, ze część życia wyniosła się na dwór dzięki niemu. Oczywiście pod warunkiem, że mamy odpowiednio przygotowany taras, osłonięty przed wiatrem czy palącym słońcem.
Tarasy wyróżnia się różnego typu, z podziałem na ich podłoże, wysokość, rodzaj i obecność zadaszenia i tak dalej.
Najpopularniejsze są tarasy naziemne, nazywanre również przyziemnymi, czyli układane bezpośrednio na odpowiednio wypoziomowanym gruncie. Wyłożone są często kostką brukową, gresem tarasowym lub trawą. Gdy przygotowana jest wylewka betonowa, można zastosować podłogi na legarach z deski kompozytowej lub tradycyjnej drewnianej deski tarasowej. Warunkiem powstania tarasu naziemnego jest odpowiednio przygotowany grunt, na płaskiej działce, bez możliwości zalewania, na niepodmokłych terenach.
Tarasy podwyższone stosuje się na nierównych terenach, podmokłych, spadzistych. Polega na skonstruowaniu odpowiedniej konstrukcji drewnianej, stalowej lub betonowej, zgodnie ze sztuką budowlaną. Dobrze, by taka konstrukcja była zaprojektowana przez architekta lub osobę znającą się na przeliczaniu nośności i wytrzymałości materiału. Podłogi na tarasach podwyższonych stosuje się podobnie jak w przypadku naziemnych, z wyłączeniem kostki brukowej, która z zasady potrzebuje podsypki. Wtedy ciężar jest zbyt duży. Ale nie ma rzeczy niemożliwych – odpowiednio przygotowane filary i podpory utrzymają i kostkę. Ale najlepiej sprawdzają się deski kompozytowe i naturalne drewniane tarasowe. Tarasy podwyższone najczęściej wymagają zastosowania barierek i innych zabezpieczeń otwartych ścian.
Kolejny rodzaj tarasów to te budowane na dachach budynków. Stosuje się wtedy technikę tarasów pływających, czyli nie związanych trwale z odpowiednio przygotowanym podłożem (dachy odwrócone, lub dachy zielone – z odpowiednią termo i hydroizolacja). Najlepszym rozwiązaniem dla podłogi na takim tarasie jest deska kompozytowa. Jest łatwa w montażu, bardzo trwała, miła w dotyku, nie ma drzazg i nie wymaga konserwacji przez długie lata.
Tarasy dzielimy też na zadaszone i otwarte. Te zadaszone posiadają konstrukcję drewniana lub metalową, z pokryciem przepuszczającym promienie słoneczne (czyli poliwęglan, płyty pcv, polistyrol itp.) lub nieprzepuszczającym promienie słoneczne (tu jest większy wybór pokryć, bo – zależnie od przygotowanej konstrukcji – od papy i gontów papowych, przez blachy z antykondensatem lub tradycyjnie blachy z membraną i podsufitką, przez gonty drewniane czy dachówki ceramiczne).
Zadaszenie tarasu musi być dobrze przemyślane, czy nie zaciemni zbytnio pomieszczeń, czy jest gdzie odprowadzić wodę i tak dalej. Należy wiedzieć o zaletach i wadach pokryć, jak na przykład to, że poliwęglan jest odporny na uderzenia czy grad, ale specyficznie trzeszczy gdy są nagłe zmiany temperatury. Albo że gont papowy czy papa wymagają konserwacji za jakiś czas a normalnym jest posypka spływająca na ziemię wraz z deszczówką. Blacha natomiast ma tendencję do tworzenia skroplin, w związku z czym zalecana jest warstwa antykondensatu lub stworzenie konstrukcji z membraną oraz podsufitką. Zadaszenie to nie jest jedyna osłona od warunków atmosferycznych, taką samą funkcję mogą pełnić osłony ścian, Tutaj wybór jest duży: można zastosować opuszczane plandeki z tworzywa sztucznego, rolety materiałowe, rolety rattanowe, żaluzje drewniane ruchome lub statyczne, lamele pionowe i wiele więcej.
Zaletą osłony ścian jest nie tylko ochrona przez zacinającym deszczem i śniegiem czy przed palącym słońcem, ale też przec niechcianym wzrokiem sąsiadów. Taras z osłoniętymi ścianami staje się jeszcze bardziej intymny i domowy. Jest to opcja polecana szczególnie w domach ulokowanych na małych działkach w ciasnej zabudowie.
Świetnym rozwiązaniem jest żaluzja drewniana ruchoma, która zapewnia odpowiedni przepływ powietrza, dzięki czemu latem jest przyjemnie chłodno.
Tarasy bez zadaszenia narażone są w większym stopniu na ekspozycję promieni słonecznych oraz warunków atmosferycznych. Dlatego planując taras bez zadaszenia warto przemyśleć, czy okładzina podłogowa będzie antypoślizgowa, czy nie będzie się odkształcać i czy nie będzie się zbytnio nagrzewać.
Najciekawszym rodzajem tarasu jest taras zimowy, nazywany również ogrodem zimowym. Jest to taras z opcją zamknięcia ścian oknami z odpowiednią izolacją, umożliwiającą zimą utrzymanie wewnątrz pewniej temperatury i przechowywania tam roślin ciepłolubnych. Jest to świetna opcja dla osób ceniących sobie naturalne światło przez cały rok.
Taras, bez względu na to, jaki jest, zawsze jest miłym dodatkiem do własnego domu.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.