Jak zaczęła się nasza przygoda z drewnem czyli słowo o Pracowni Peruna.
Przychodzi taki moment w życiu wielu ludzi, że postanawiają zająć się tym, co kochają a nie tym, co wypada. Drewno towarzyszyło naszym rodzinom od pokoleń. Przez 20 lat zajmowaliśmy się tym hobbystycznie, wykonując inne zawody, aż nadeszła decyzja, że pora robić to zawodowo.
Do tej pory nasze drogi zawodowe skupione były wokół handlu (art. budowlane), usługami dekarskimi, a także marketingiem. Mieliśmy ku temu dobre fundamenty: mój dziadek i mój ojciec byli dekarzami, mistrzami w Cechu. Pozostawili nam nieśmiertelne narzędzia (nikt już takich nie robi!), mnóstwo książek, szablonów, rycin, ale przede wszystkim cudownych porad. Z dekarstwa droga do ciesielstwa i stolarstwa była już krótka. Nieraz należało wymienić krokiew w dachu czy zmontować całkiem nowe zadaszenie. Okazało się, że jest to fascynująca dziedzina, oparta o materiałoznawstwo, wiedzę i doświadczenie.
Skąd nazwa Pracownia Peruna?
Kultura słowiańska czyli nasze korzenie, są nam bardzo bliskie. Słowianie cenili naturę i jej dary. Dlatego też my szanujemy każdy najmniejszy nawet kawałek drewna i staramy się go wykorzystać ponownie, dać mu nowe życie. Bo Matka Natura musiała ten kawałek tworzyć bardzo, bardzo długo.
Zapyta ktoś, jak można kochać drewno?
Ja zapytam, jak można go nie kochać? Ma ono pewną aurę, moc i wszechstronne zastosowanie. Jest darem od natury, użyteczne i piękne jednocześnie. Robić przedmioty z drewna może każdy, ale wiele prób i doświadczeń pozwala na poznanie surowca dogłębnie. My od wielu lat poznajemy charakterystykę poszczególnych gatunków, testujemy różne produkty chemiczne, impregnaty, woski, kombinujemy z łączeniami, narzędziami i tak dalej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiemy, „co z czym się je”. Druga sprawa to funkcjonalność. Trzecia to projektowanie a czwarta – ideologia*. Kiedy mamy balans między tymi czterema stronami świata, osiągamy pożądany efekt.
*Ideologia – o co właściwie chodzi? Jesteśmy miłośnikami natury – staramy się robić wszystko ekologiczne i nieszkodliwie dla środowiska. Jesteśmy Słowianami, inspiruje nas mitologia Słowian i gatunki drzew rosnące w rodzimych lasach. Jesteśmy estetami – lubimy, gdy przestrzeń wypełniona jest przyjemnymi dla oka i ducha przedmiotami – blisko więc do skandynawskiej filozofii Hygge. Działamy w duchu zero-waste, więc wiele przedmiotów, które wykonujemy pochodzi z odpadów warsztatowych (nie licząc tych z dębiny i buku).
Co dokładnie robimy?
Przedmioty użytkowe do domu (dostępne na tej witrynie w dziale SKLEP) oraz architekturę ogrodową (tym zajmuje się głównie Perun czyli męska część naszego teamu). Stojak na telefon, deska kuchenna, drapak dla kota, stylowy karmnik dla ptaków, unikatowe meble, wyjątkowe ozdoby i wiele więcej.
Zapraszamy do naszego świata, pachnącego żywicą, pszczelim woskiem i pasją.
Pracownia Peruna – katalog usług
- tarasy