Pracując z drewnem należy pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu na przyszłość.

Wybór konserwantu musi być przemyślany i adekwatny do zastosowania przedmiotu. Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków, ale czym się właściwie różnią? Czy zabezpieczają materiał w takim samym stopniu? Odpowiedź brzmi: nie. Inny środek stosuje się trwałej ochrony przed wodą i słońcem (na przykład lakier jachtowy, tworzący trwałą powłokę), inny wniknie w głąb struktury drewna i ochroni je przed szkodnikami, a jeszcze inny nada drewnu naturalnego wyglądu. Naszym ulubionym środkiem jest olej do drewna. Nie tylko świetnie wygląda ale i ma masę innych zalet. Zacznijmy jednak od początku.

Co szkodzi drewnu?

Drzewo rosnąc buduje strukturę, która (w zależności od gatunku) jest mniej lub bardziej chłonna. Dopóki żywe drzewo toczy przez rdzeń soki, dopóty samo dba o elastyczność i wilgotność. W momencie ścięcia drzewa, materiał zaczyna schnąć, zmieniając tym samym objętość, wygląd i właściwości fizyczne. Tym samym materiał jest narażony na trzy podstawowe czynniki zagrażające jego strukturze.

Pierwszy z nich to szkodniki (owady), takie jak znane wszystkim korniki i kołatki, mniej znane trzpienniki i zmorszniki. Drążą w miazdze tunele, składają jaja, osłabiają strukturę, przyspieszają próchnienie. Drugi czynnik szkodzący drewnu to grzyby takie jak pleśń, serpula lacrymans itp. Atakują mokre i wilgotne drewno (często to źle wysuszone) niszcząc strukturę. Trzeci zabójca drewna to wilgoć. Gdy powierzchnia nie ma powłoki zabezpieczającej, drewno chłonie wilgoć, powodując butwienie czyli naturalny rozkład oraz wspomaga rozwój grzybów (szczególnie przy temperaturze powyżej 22st C).

Dlaczego właśnie olej do drewna?

Olej blokuje wnikanie wody* w głąb struktury, wspomaga zachowanie wilgotności, odstrasza szkodniki – spełnia więc najważniejsze funkcje. Często stosujemy właśnie oleje jako środek nie tylko zabezpieczający przed warunkami atmosferycznymi, ale głównie ze względu na niezwykle łatwą aplikację i cudownie naturalny wygląd drewna. Heblowana powierzchnia jest niezwykle delikatna w dotyku, nie wybłyszcza się a naturalny rysunek jest subtelnie podkreślony.

Sama aplikacja jest niezwykle przyjemna: nakładasz olej pędzlem, wałkiem, tamponem lub ściereczką, a po kilku minutach (zgodnie ze wskazaniami producenta) ścierasz nadmiar miękką bawełnianą ściereczką. Dzięki temu nie ma zacieków, nie ma plam, wybłyszczeń, powierzchnia jest pokryta równomiernie.

* wskazane jest zastosowanie podkładu głęboki wnikającego w strukturę jako pierwszą warstwę. Zwiększy skuteczność warstwy wierzchniej oraz zmniejszy zużycie samego oleju.

Ławeczka huśtawka na łańcuchach,

Rodzaje olejów do drewna

Choć stosowanie oleju w większości przypadków jest bardzo zbliżona, tak ich zastosowanie – zróżnicowane. Do tarasów i mebli ogrodowych używa się transparentnych olejów na bazie rozpuszczalników. Do elewacji i podbitek często używane są oleje gęstsze, bardziej kryjące, często nie wymagające ścierania końcowego.

Do produktów mających styczność z żywnością trzeba stosować bezwzględnie oleje z atestem. I tak deski do krojenia, blaty kuchenne czy naczynia powinny być konserwowane wyłącznie produktami do tego przeznaczonymi.

Na rynku znajdziecie z pewnością inne pochodne produkty, takie jak woski, pasty i olejowoski. My czasem stosujemy olejowosk na bazie naturalnych składników: wosku pszczelego, wosku carnauba i oleju mineralnego. Jest to mieszanka „magiczna”, jak ją nazywamy. Ma bardzo dobre właściwości odpychające wodę, nawilża drewno, nadaje mu niezwykłej miękkości w dotyku i zapewnia wieloletnią ochronę.

Trzeba pamiętać…

Musisz pamiętać, że oleje do drewna (szczególnie te do drewna ogrodowego) wymagają odświeżania co rok-dwa. O tyle jest to łatwe, że nie wymaga szlifowania powierzchni (tak, jak robi się to w przypadku odśnieżania lakieru lub lakierobejcy), a nakłada się równie prosto, jak za pierwszym razem.

Dębina olejowana

Czy ten wpis był dla Ciebie przydatny? Jeśli tak, będzie nam miło, gdy go udostępnisz swoim znajomy. Zapraszamy Cię też na nasze media społecznościowe czyli Facebook oraz Instagram, gdzie dzielimy się naszymi codziennymi przygodami z drewnem.

Ach i jeszcze jedno – zapraszamy do zakupów na naszej stronie www.pracowniaperuna.pl

Podobne wpisy