Deski do krojenia, deski kuchenne, praktyczne i dekoracyjne. Wykonane z 100% drewna.
Porządna deska kuchenna musi być na wyposażeniu restauracji, baru, przemysłowej kuchni ale i w każdym domu. Jest to nieodłączny element wyposażenia każdego kucharza, zarówno tego zawodowego jak i amatora gotującego w domowych zaciszu.
Deski kuchenne używane były od zarania dziejów, był elementem obecnym w każdym domu, zarówno wiejskim jak i miejskim. Nasi przodkowie wykonywali je tak, jak my robimy to w naszym warsztacie – 100% lite drewno, naturalne oleje do konserwacji. Tylko tyle i aż tyle.
XX wiek przyniósł nam wiele nowości, czyli deski kuchenne ze szkła, tworzyw sztucznych czy bambusa.
Ale ci, którzy cenią sobie piękno, trwałość i ekologiczne, tradycyjne rozwiązania, bliskie naszym słowiańskim korzeniom – wybierają deski dębowe, bukowe czy z graba.
Deski wytwarzane w naszej małej manufakturze Pracownia Peruna są pochodzenia naturalnego, z gatunków drzew rosnących lokalnie, tu u nas w Polsce, Są to takie gatunki jak szlachetny i wytrzymały dąb, coraz rzadziej spotykany grab czy klasyczny buk.
Nasze deski są wykonane zgodnie z oczekiwaniami klientów, są więc estetyczne, niezwykle skrupulatnie wyszlifowane. Konserwowane są olejami naturalnego pochodzenia, atestowanymi – mogących mieć kontakt z produktami spożywczymi i nie są szkodliwe dla środowiska.
Najważniejszą cechą deski kuchennej jest jej wytrzymałość na uderzenia, ciężar (nacisk) czy krojenie ostrym nożem. Zaletą deski sztorcowej jest właśnie pionowe ułożenie włókiem, dzięki czemu częste i silne krojenie ostrym nożem jest niewidoczne. Można by rzec, że deska się samoregeneruje.
Wyróżniamy dwa rodzaje deski: klasyczna i sztorcowa. Klasyczna deska składa się z kilku klejonych klejem poliuretanowym elementów litego drewna. Jest wodoodporna, trwała i wytrzymała, gładka w dotyku i bardzo estetyczna. Deski sztorcowe różnią się budową: składają się z licznych elementów klejonych ze sobą, ale ułożonych włóknem pionowo, czyli odwrotnie niż klasycznie. Dzięki temu deska jest kilkukrotnie bardziej odporna na zarysowania, trwalsza i dłużej posłuży, długie lata. Deski sztorcowe robimy z drewna dębu.
Jest ono wytrzymałe, twarde, szlachetne i przede wszystkim – lokalne,
Wierzymy, że nasze deski będą nie tylko długo służyć nowym właścicielom, ale i będą piękną ozdobą kuchni, zarówno tej profesjonalnej, jak domowej.
A jakie mają zastosowanie jeszcze nasze deski?
Na desce można zaserwować swoim gościom potrawy wprost na stół, z pewnością będzie to miła odmiana dla klasycznych talerzy i półmisków. Dodatkowo możesz podać na stół potrawę, którą oście będą samodzielnie kroić, choćby pieczone mięso, pieczeń czy stek.
Ponieważ używamy do impregnacji naturalnych olejów, możesz serwować dania bezpośrednio na desce. A potem wystarczy ją umyć.
Pamiętaj, żeby desek drewnianych nie myć w zmywarce! Narazisz w ten sposób drewno na wysoką temperaturę i wilgoć, przez co straci ona swój urok i będzie służyła krócej. Może się też rozkleić a olej może zostać wytrawiony. Wystarczy że użyjesz gąbki ze zwykłym płynem do naczyń i ciepłej wody, a twoja deska będzie czysta i będzie ci służyć dalej.
Co ważne – dobrze, by raz na jakiś czas (powiedzmy raz na rok) zakonserwować deskę naturalnym olejem, Zapewni to jej utrzymanie wilgotności i elastyczności, a tobie pozwoli cieszyć się produktem dłużej. Możesz użyć naturalnego oleju spożywczego. Nasmaruj deskę olejem w każdej strony, po chwili zbierz nadmiar miękką bawełnianą szmatką i pozostaw do pełnego wchłonięcia. Nie szlifuj deski, nie szoruj szczotką drucianą, wystarczy jej olej raz na jakiś czas i będzie ci służyć długo.
Kupując nasze deski i inne produkty wpierasz lokalnych polskich producentów, nie tylko nas jako wytwórcę, ale i naszych dostawców drewna, impregnatów czy wkrętów. Przyświeca nam idea bliskości z naturą, pracy z przyjemnością oraz propagowania słowiańskej kultury.
Ciekawostka: najstarsze deski kuchenne były odnalezione w Pompejach, zaś w naszych słowiańskich rejonach liczne wykopaliska w okolicach Warmii czy Kaszub odkrywały sprzęty kuchenne, takie jak ceramiczne dzbanki, metalowe talerze czy właśnie drewniane deski.
Zamawiając nasze produkty dostajesz towar w 100% wytworzony przez nas. Dokładamy wszelkich starań, by każdy towar był zapakowany skrupulatnie i trwale zabezpieczony,