Dębina

Cierpliwość! Zobacz dlaczego w drewnie należy wiercić powoli i cierpliwie 🙂

Estetyka to ważna rzecz, tu potrzebna jest precyzja.

Wiertła i inne narzędzia do obróbki drewna kupujemy w sklepie Blachbud www.sklep-blachbud.pl

Cierpliwość jest bardzo istotna przy pracy w drewnie.

Drewno nie jest „martwym” materiałem, jak na przykład tkanina, tworzywo sztuczne czy szkło. Drewno przez długi czas od ścięcia zmienia się, zachodzą w nim procesy suszenia, naprężeń, skręcania itp. Objawami „życia” drewna, nawet po procesie wysuszenia, są na przykład puszczanie żywicy (w przypadku drzew iglastych, rzecz jasna), skręcanie się, pękanie, wyginanie.

Stolarz musi się wykazać wiedzą i materiałoznawstwem, by odpowiednio poskłądać elementy konstrukcji tak, alby siły się rozchodziły w pewnych kierunkach. Dzięki temu unika się pęknięć i skręceń.

Ale pamiętaj, że w przypadku grubych elementów pęknięć się nie uniknie. Są one naturalnym sposobem materiału na likwidację naprężeń.

Dlatego cierpliwość jest ważna.

To samo tyczy się szlifowania, malowania, wycinania. Jeśli nie ma się odpowiedniej dozy cierpliwości, tylko chce się wszystko przyspieszyć (bo czas to pieniądz) to nigdy nie osiągnie się dobrego efektu.

Elementy wytwarzane w Pracowni Peruna są traktowane z największym szacunkiem do materiału. Czas, który poświęcamy każdemu przedsięwzięciu, jest szacowany i mogą się zdarzyć przesynięcia.

Kiedy?

Na przykład gdy pogoda i wilgotność powietrza nie pozwalają na naniesienie kolejnej warstwy powłoki. Lub gdy leje deszcz i nie jesteśmy w stanie zmontować konstrukcji czy zalać szklanek betonem.

Green Leafed Trees

Podobne wpisy